Właściwości tynku mozaikowego

Od kilkunastu lat wraz z rozwojem technologii ociepleń budynków główną warstwę wierzchnią elewacji stanowią tynki cienkowarstwowe. Do najpopularniejszych należą: tynki akrylowe, silikatowo-silikonowe, silikonowe oraz mozaikowe. Szczególnie warto zapoznać się z tynkiem mozaikowym, ponieważ ma pewne nietuzinkowe właściwości, które sprawiają, że wielu inwestorów właśnie na ten rodzaj wyprawy tynkarskiej się decyduje.

Tynk mozaikowy jest jednym z głównym produktów wchodzących w skład systemów ociepleń budynków. Wraz z pozostałymi warstwami ocieplenia pełni funkcje nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. To, co wyróżnia tynk mozaikowy to jego niezwykła odporność na uszkodzenia mechaniczne. Po związaniu żywicy akrylowej, która jest podstawowym składnikiem tynku mozaikowego otrzymujemy trwałą powłokę, która jest odporna na pęknięcia, zarysowania, uderzenia (np. piłką) czy drobniejsze akty wandalizmu. Z tego właśnie względu tynk mozaikowy jest szczególnie polecany na klatki schodowe, cokoły, ściany budynków użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, obiekty sportowe).

Tynk mozaikowy można aplikować na różne podłoża w tym na:
-systemy ociepleń ścian zewnętrznych budynków na styropianie oraz wełnie mineralnej
– podłoża mineralne takie jak: beton, tynki cementowe, cementowo-
wapienne,
– płyty gipsowo-kartonowe.

Tynk mozaikowy dostępny jest w szerokim wachlarzu barw. Dzięki zawartości składników blokujących wnikanie światła słonecznego kolory są trwałe i nie blakną. Z kolei dodatek środków biocydowych sprawia, że tynk mozaikowy jest odporny na porastanie przez glony, grzyby, mchy czy porosty, co nabiera szczególnego znaczenia po północnej stronie elewacji. Tynki mozaikowe są łatwe do utrzymania w czystości, można bez problemu zmywać kurz czy brud za pomocą myjki wysokociśnieniowej.