Jak wybrać odpowiednią farbę?

Jednym z ostatnich elementów kończących prace budowlane jest malowanie ścian i sufitu. Wybór odpowiedniej farby będzie uzależniony od tak wielu czynników jak rodzaj pomieszczania, rodzaj malowanej powierzchni oraz od naszych indywidualnych preferencji. Jaki mamy wybór? 

Odpowiednia farba dekoracyjna 

W sprzedaży dostępne są różnorodne farby dekoracyjne, które sprawdzić się mogą zarówno w niewielkich metrażowo pomieszczeniach, przestronnych domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej.

Odpowiednio dobrana farba pozwoli na doskonałe podkreślenie walorów estetycznych samej przestrzeni, jak i ścian o różnorodnych strukturach. Po wcześniejszym uwzględnieniu przeznaczenia pomieszczania (m.in. kuchnia, salon łazienka) oraz rodzaju powierzchni (m.in. beton, kamień, tynk wenecki) uzyskamy najlepszy możliwy efekt. 

Rodzaje farb dekoracyjnych

Będące w powszechnej sprzedaży farby dekoracyjne podzielić możemy na cztery główne rodzaje. Są to kolejno:

– farby akrylowe,

– farby lateksowe,

– farby alkidowe.

To, na który rodzaj farby powinniśmy się zdecydować będzie uzależnione od wcześniej wymienionych czynników. Wszystkie z nich charakteryzują się nieco innymi właściwościami. Ważne, aby przed dokonaniem zakupu zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj farby, ale również na jej producenta. W celu uzyskania najlepszego efektu zaleca się korzystanie z produktów jedynie renomowanych producentów. Decydując się na farbę m.in producenta Unicell możemy mieć pewność uzyskania najlepszego efektu: https://budujmy.eu/pl/producers/unicell-poland-1351169049.html .

Farby arylowe

Najtańszym i równocześnie skutecznym rozwiązaniem są farby akrylowe, Stworzone na bazie wody sprawdzą się dobrze w pomieszczeniach nie będących narażonych na wilgoć oraz na gładkich powierzchniach. Nie zaleca się stosowania farby akrylowej, jeżeli ta będzie narażona na zabrudzenia (m.in w przypadku obecności dzieci).

Farby lateksowe

Innym zdobywającym rosnącą popularność rozwiązaniem są profesjonalne farby lateksowe. Również przeznaczone do użytku wewnętrznego sprawdzą się dobrze w przypadku minimalnych nierówności na ścianach. W odróżnieniu od farb akrylowych odznaczają się nieco wyższą odpornością na ścieranie oraz mycie. 

Farby alkidowe 

Stworzone na bazie rozcieńczalników chemicznych sprawdzą się dobrze w przypadku malowania poręczy, kaloryferów i połączonych z nimi rurek, czy też podczas malowania lamperii lub ram okiennych.